NEWS
International Competitions - August 21, 2021 09:00UEFA Futsal Champions League 21/22Preliminary Round21st edition

(known as UEFA Futsal Cup until season 2017/2018)

Season 2021/2022


Preliminary Round
to be played between August 21st-25th

Official Draw: Wednesday 7 July 2021, 14:00 CET, Nyon (SUI) - UEFA Headquarters - watch replay

Note: all times listed below are LOCAL - Looking for CET times? Click here!


Group A

21-24/8/2021

Gevgelija, North Macedonia

Venue: Sport Hall "26-ti April"

Clubs
KMF Proekt (North Macedonia, hosts)
Luxol St. Andrews Futsal (Malta)
Cefn Druids Futsal Club (Wales)
DSC Dolphins Ashdod (Israel)

Referees
Filipe Gonçalo Santos Duarte (Portugal)
Damian Grabowski (Poland)
Telmen Undrakh (Norway)
Alem Bajrovic (Bosnia & Herzegovina)
Marjan Mladenovski (North Macedonia) -> timekeeper

Fixture

21/08/2021
17.00 Luxol St. Andrews Futsal vs Cefn Druids Futsal Club 5-0 (4-0)
20.00 DSC Dolphins Ashdod vs KMF Proekt 0-6 (0-2)

22/08/2021
17.00 DSC Dolphins Ashdod vs Luxol St. Andrews Futsal 0-8 (0-6)
20.00 KMF Proekt vs Cefn Druids Futsal Club 8-1 (3-1)

24/08/2021
17.00 Cefn Druids Futsal Club vs DSC Dolphins Ashdod 5-2 (2-1)
20.00 KMF Proekt vs Luxol St. Andrews Futsal 0-5 (0-3)

UFCL 21/22 Prel. Round - Group A Standing
1. Luxol St. Andrews Futsal ----3-3-0-0-18--0-9
2. KMF Proekt ------------------3-2-0-1-14--6-6
3. Cefn Druids Futsal Club -----3-1-0-2--6-15-3
4. DSC Dolphins Ashdod ---------3-0-0-3--2-19-0


Progress to Main Round: Luxol St. Andrews Futsal

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group B

22-25/8/2021

Berne, Switzerland

Venue: Sporthalle Weissenstein

Clubs
Futsal Minerva (Switzerland, hosts)
CS Dinamo Plus (Moldova)
Varna City Futsal Club (Bulgaria)
Fiorentino Futsal (San Marino)

Referees
Giulio Colombin (Italy)
Denys Kutsyi (Ukraine)
George Jansizian (Sweden)
Ingo Heemsoth (Germany)
Darko Boskovic (Switzerland) -> timekeeper

Fixture

22/08/2021
13.00 CS Dinamo Plus vs Fiorentino Futsal 3-2 (3-1)
16.00 Varna City Futsal Club vs Futsal Minerva 0-4 (0-2)

23/08/2021
16.00 Varna City Futsal Club vs CS Dinamo Plus 0-2 (0-0)
19.00 Futsal Minerva vs Fiorentino Futsal 17-1 (7-0)

25/08/2021
16.00 Fiorentino Futsal vs Varna City Futsal Club 1-4 (0-3)
19.00 Futsal Minerva vs CS Dinamo Plus 4-5 (2-2)

UFCL 21/22 Prel. Round - Group B Standing
1. CS Dinamo Plus --------------3-3-0-0-10--6-9
2. Futsal Minerva --------------3-2-0-1-25--6-6
3. Varna City Futsal Club ------3-0-0-3--4--7-3
4. Fiorentino Futsal -----------3-0-0-3--4-24-0


Progress to Main Round: CS Dinamo Plus

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group C

21-24/8/2021

Tirana, Albania

Venue: Hall Tirana Olimpik Park

Clubs
KF Tirana (Albania, hosts)
Haladás VSE (Hungary)
FC Differdange 03 Futsal (Luxembourg)
Utleira Idrettslag (Norway)

Referees
Hikmat Qafarli (Azerbaijan)
Stephen Vella (Malta)
Raafat Al Hamola (Israel)
Gordon Mccabe (Scotland)
Kreshnik Hakrama (Albania) -> timekeeper

Fixture

21/08/2021
17.00 Haladás VSE vs Utleira Idrettslag 5-1 (2-1)
20.30 FC Differdange 03 Futsal vs KF Tirana 2-4 (0-0)

22/08/2021
17.00 FC Differdange 03 Futsal vs Haladás VSE 3-4 (2-1)
20.30 KF Tirana vs Utleira Idrettslag 2-4 (0-1)

24/08/2021
17.00 Utleira Idrettslag vs FC Differdange 03 Futsal 2-4 (1-1)
20.30 KF Tirana vs Haladás VSE 2-3 (1-2)

UFCL 21/22 Prel. Round - Group C Standing
1. Haladás VSE -----------------3-3-0-0-12--6-9
2. KF Tirana -------------------3-1-0-2--8--9-3
3. FC Differdange 03 Futsal ----3-1-0-2--9-10-3
4. Utleira Idrettslag ----------3-1-0-2--7-11-3


Progress to Main Round: Haladás VSE

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group D

21-24/8/2021

Haabneeme, Estonia

Venue: Viimsi Kooli Spordikeskus

Clubs
SMS Viimsi (Estonia, hosts)
JB Futsal Gentofte (Denmark)
Hammarby IF FF(Sweden)
Sparta Belfast (Northern Ireland)

Referees
Ruben António Cardoso Santos (Portugal)
Bogdan Hanceariuc (Romania)
Joern Te Kloeze (Netherlands)
Michael Christofides (Cyprus)
Grigori Osomkov (Estonia) -> timekeeper

Fixture

21/08/2021
16.00 JB Futsal Gentofte vs Sparta Belfast 3-2 (3-1)
19.30 Hammarby IF FF vs SMS Viimsi 3-1 (3-1)

22/08/2021
16.00 Hammarby IF FF vs JB Futsal Gentofte 5-6 (2-3)
19.30 SMS Viimsi vs Sparta Belfast 11-1 (7-1)

24/08/2021
16.00 Sparta Belfast vs Hammarby IF FF 2-8 (0-4)
19.30 SMS Viimsi vs JB Futsal Gentofte 4-3 (1-2)

UFCL 21/22 Prel. Round - Group D Standing
1. Hammarby IF FF --------------3-2-0-1-16--9-6
2. JB Futsal Gentofte ----------3-2-0-1-12-11-6
3. SMS Viimsi ------------------3-2-0-1-18--7-6
4. Sparta Belfast --------------3-0-0-3--5-22-0


Progress to Main Round: Hammarby IF FF

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group E

21-24/8/2021

Podgorica, Montenegro

Venue: Moraca Hall

Clubs
KMF Titograd (Montenegro, hosts)
KMF FON (Serbia)
MFC CIU (Georgia)
Blue Magic FC Dublin (Republic of Ireland)

Referees
Yiangos Yiangou (Cyprus)
Jernej Petek (Slovenia)
Done Ristovski (North Macedonia)
Paavo Komppa (Finland)
Vukic Femic (Montenegro) -> timekeeper

Fixture

21/08/2021
17.00 KMF FON vs Blue Magic FC Dublin 4-1 (2-0)
20.30 MFC CIU vs KMF Titograd 0-2 (0-0)

22/08/2021
17.00 MFC CIU vs KMF FON 0-3 (0-0)
20.30 KMF Titograd vs Blue Magic FC Dublin 3-0 (1-0)

24/08/2021
17.00 Blue Magic FC Dublin vs MFC CIU 5-2 (2-2)
20.30 KMF Titograd vs KMF FON 1-3 (0-3)

UFCL 21/22 Prel. Round - Group E Standing
1. KMF FON ---------------------3-3-0-0-10--2-9
2. KMF Titograd ----------------3-2-0-1--6--3-6
3. Blue Magic FC Dublin --------3-1-0-2--6--9-3
4. MFC CIU ---------------------3-0-0-3--2-10-0


Progress to Main Round: KMF FON

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group F

21-24/8/2021

Salaspils, Latvia

Venue: Salaspils sporta nams

Clubs
FK Raba (Latvia, hosts)
Araz Naxçivan (Azerbaijan)
Kampuksen Dynamo (Finland)
Europa FC (Gibraltar)

Referees
Dario Pezzuto (Italy)
Drazen Vukcevic (Montenegro)
Panagiotis Ntalas (Greece)
Daniele D'Adamo (San Marino)
Kiazo Leladze (Latvia) -> timekeeper

Fixture

21/08/2021
14.00 Araz Naxçivan vs Europa FC 9-2 (4-0)
19.00 Kampuksen Dynamo vs FK Raba 5-0 (2-0)

22/08/2021
14.00 Kampuksen Dynamo vs Araz Naxçivan 4-4 (2-3)
19.00 FK Raba vs Europa FC 8-3 (2-0)

24/08/2021
14.00 Europa FC vs Kampuksen Dynamo 3-14 (3-7)
19.00 FK Raba vs Araz Naxçivan 4-8 (2-2)

UFCL 21/22 Prel. Round - Group F Standing
1. Kampuksen Dynamo ------------3-2-1-0-23--7-7
2. Araz Naxçivan ---------------3-2-1-0-21-10-7
3. FK Raba ---------------------3-1-0-2-12-16-3
4. Europa FC -------------------3-0-0-3--8-31-0


Progress to Main Round: Kampuksen Dynamo and Araz Naxçivan

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group G

21-24/8/2021

Athens, Greece

Venue: DAIS Sports Hall

Clubs
Doukas SAC (Greece, hosts)
Sideco Encamp (Andorra)
FC Diamant Linz (Austria)
Apoel FC (Cyprus)

Referees
Javier Moreno Reina (Spain)
Filip Nesnera (Czech Republic)
Jagnar Jakobson (Estonia)
Nebojsa Panic (Serbia)
Nikolaos- Andreas Pachakis (Greece) -> timekeeper

Fixture

21/08/2021
16.00 Apoel FC vs Sideco Encamp 1-2 (1-1)
20.00 FC Diamant Linz vs Doukas SAC 4-4 (1-1)

22/08/2021
16.00 Doukas SAC vs Sideco Encamp 4-0 (1-0)
20.00 FC Diamant Linz vs Apoel FC 7-6 (2-3)

24/08/2021
16.00 Sideco Encamp vs FC Diamant Linz 0-11 (0-4)
20.00 Doukas SAC vs Apoel FC 5-2 (2-0)

UFCL 21/22 Prel. Round - Group G Standing
1. FC Diamant Linz -------------3-2-1-0-22-10-7
2. Doukas SAC ------------------3-2-1-0-13--6-7
3. Sideco Encamp ---------------3-1-0-2--2-16-3
4. Apoel FC --------------------3-0-0-3--9-13-0


Progress to Main Round: FC Diamant Linz

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Group H

21-24/8/2021

Sindelfingen, Germany

Venue: Glaspalast Sindelfingen

Clubs
TSV Weilimdorf (Germany, hosts)
FC Liqeni (Kosovo)
London Helvecia Futsal Club (England)
Tavsancali SK (Turkey)

Referees
Pablo Delgado Sastre(Spain)
Marco Rothenfluh (Switzerland)
Michael Lima De Sousa (Luxembourg)
Kaloyan Kirilov (Bulgaria)
Maximilian Alkofer (Germany) -> timekeeper

Fixture

21/08/2021
17.00 FC Liqeni vs Tavsancali SK 5-0 (5-0)
20.00 London Helvecia Futsal Club vs TSV Weilimdorf 7-9 (4-3)

22/08/2021
17.00 London Helvecia Futsal Club vs FC Liqeni 6-7 (0-2)
20.00 TSV Weilimdorf vs Tavsancali SK 8-1 (2-1)

24/08/2021
17.00 Tavsancali SK vs London Helvecia Futsal Club 3-7 (0-3)
20.00 TSV Weilimdorf vs FC Liqeni 2-3 (1-1)

UFCL 21/22 Prel. Round - Group H Standing
1. FC Liqeni -------------------3-3-0-0-15--8-9
2. TSV Weilimdorf --------------3-2-0-1-19-11-6
3. London Helvecia Futsal Club -3-1-0-2-20-19-3
4. Tavsancali SK ---------------3-0-0-3--4-20-0


Progress to Main Round: FC Liqeni

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UEFA Futsal Champions League (Previously Futsal Cup) Story
2021/2022 -> ?
2020/2021 -> Sporting CP (POR)
2019/2020 -> Barça (ESP)
2018/2019 -> Sporting CP (POR)
2017/2018 -> Movistar Inter (ESP)
2016/2017 -> Movistar Inter (ESP)
2015/2016 -> Gazprom Ugra (RUS)
2014/2015 -> Kairat Almaty (KAZ)
2013/2014 -> Barcelona Alusport (ESP)
2012/2013 -> Kairat Almaty (KAZ)
2011/2012 -> Barcelona Alusport (ESP)
2010/2011 -> Città di Montesilvano (ITA)
2009/2010 -> SL Benfica (POR)
2008/2009 -> Inter Movistar (ESP)
2007/2008 -> Viz-Sinara Ekaterinburg (RUS)
2006/2007 -> Dinamo Moscow (RUS)
2005/2006 -> Boomerang Interviu (ESP)
2004/2005 -> Charleroi Action 21 (BEL)
2003/2004 -> Boomerang Interviu (ESP)
2002/2003 -> Playas de Castellon (ESP)
2001/2002 -> Playas de Castellon (ESP)


Posted by Luca Ranocchiari --> luca.ranocchiari@futsalplanet.com
KeywordSearch in Title and DescriptionSearchClearPages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53
ParaguayEspinola: Paraguay have their best team everSeptember 09, 2021 10:00
USAThe perfect coach for USA’s underdogsSeptember 07, 2021 09:00
International CompetitionsThree Nations Tournament Spodnji DuplekSeptember 06, 2021 21:00
USAThe Rebirth of Team USASeptember 04, 2021 12:00
International CompetitionsFIFA Futsal World Cup squads confirmedSeptember 02, 2021 21:00
USAUS Futsal National teamSeptember 01, 2021 19:00
GermanyWelcome, Futsal-Bundesliga!August 27, 2021 21:00
Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53
FOLLOW US
FutsalPlanet © 2018